Česky English

Filozofie

Flexisedlo vzniklo díky tomu, že jsem jednoho dne velmi zásadně změnil přístup ke koním…

pochopil jsem, že jsem byl spoustu let u koní, dokonce jsem celkem úspěšně závodil a přesto jsem o koních nevěděl to zásadní. Díky  jinému úhlu pohledu na koně jsem začal dělat věci jinak a měl jsem i jiné nároky na sedlo a jeho funkci.

Robert Baloun - držitel trenérské licence od roku 1994

Robert Baloun – jednatel firmy

Při vývoji flexisedla bylo mým prvotním záměrem propojit koně a jezdce, to znamená přiblížit je k sobě tak, aby se dokázali navzájem vnímat a cítit jeden druhého. Považuji to totiž za velmi důležitou součást ježdění. Tento záměr ve mně uzrál v době, kdy jsem nemohl do třmenů (v důsledku zlomeného palce na noze) a jezdil jsem 4 měsíce své koně pouze v jezdecké dečce, kterou jsem vyvinul speciálně pro ježdění bez sedla. Koně během práce (drezurní přiježďování skokových koní a skokový trénink) reagovali na mne paradoxně úplně jinak, než jsem předpokládal. Pracovali hřbetem a klenuli se daleko ochotněji a snadněji než v klasickém kostrovém sedle, které jsem v té době používal a celkově byli koně prostupnější. Tehdy se ve mně zrodila myšlenka na sedlo, které bude splňovat má náročná kritéria: bude kontaktní a lehké, přizpůsobivé, pružné a zároveň stabilní pro jezdce a především maximálně pohodlné pro koně.

R. Baloun, LerChief - 2. místo  VC.Ostravy 1992

R. Baloun, LerChief – 2. místo VC.Ostravy 1992

Během vývoje flexisedla jsem mnohokrát čerpal z mých zkušeností trenéra sportovních koní a více jak 30-ti letých zkušeností parkurového jezdce. Díky tomu jsem získal mnoho poznatků, které jsem využil při konečném vývoji základní technologie a funkce sedla. Zároveň jsem každý z mnoha prototypů testoval na svých koních, pozoroval jak se pod sedlem pohybují a vnímal to, co mi o sedle říkají – způsobem sobě vlastním. Koně jsou upřímní, nelžou a pokud člověk zná jejich řeč, naslouchá a porozumí jim, tak se toho hodně dozví. Svou řečí mi dávali jasně najevo, co je pro ně dobré a co nikoliv. Měli svůj vlastní názor na různé typy polštářů, na jejich konzistenci, tvar atd. Dal jsem na jejich názor a tak se koně stali spolutvůrci mého flexisedla.

R. Baloun  Violán 2009

R. Baloun, Violán 2009

Podařilo se mi vyvinout velmi lehké sedlo ( váha 3,5 – 4 kg ), které ač částečně odděluje jezdce od koně, je zároveň dostatečně propustné. Jezdec se tak stává pro koně čitelnějším a tím na něj kůň může lépe reagovat. Díky speciální technologii se sedlo stává při pohybu  koně flexibilním a kopíruje jeho hřbet v každé fázi pohybu. Tím umožňuje koni příjemný, volný a neomezený pohyb (> video).
Materiálově jsme sedlo dotvořili na základě našich mnohaletých zkušeností ve vlastní kožedělné výrobě. Velkou předností je také omezená klouzavost povrchu sedel. Naše vlastní návrhářská dílna je velmi aktivní. Baví nás hrát si s barvami, různými zajímavými prvky a módními trendy, vždyť i sedla mohou být přeci krásná a originální.

Při > pasování se snažíme pomoci  lidem, aby  lépe pochopili svého koně, popřípadě učíme cviky na zpevnění hřbetu koně. Neprodáváme jen sedlo, nabízíme velmi účinný systém pomoci koním, jehož součástí  je i  flexisedlo. Upřednostňujeme osobní přístup k zákazníkovi a jeho koni, proto flexisedlo Baloun běžně  nekoupíte v obchodech s jezdeckými potřebami. Každé sedlo je vyráběno na zakázku pro konkrétního koně a jezdce.

Veškerá výroba sedel a dalších produktů probíhá v naší dílně, díky tomu máme možnost stálé kontroly kvality výroby. Vše děláme jak nejlépe dovedeme. Všechny naše výrobky jsou dlouhodobě testované, každý detail je mnohokrát prodiskutovaný a odzkoušený. Neustále přemýšlíme a zkoušíme jak vylepšit flexisedlo tak, abychom dokázali ještě více zpříjemnit koním práci pod sedlem. Zvláště těm, kteří provozují náročný sport a jejichž svalstvo a kostra jsou velmi namáhané. Výsledkem našeho vývoje a testace je flexisedlo na polštářích s thermoaktivním gelem. Koně reagují velmi vstřícně na tento typ polštářů a tato novinka výrazně navyšuje již tak vysoký komfort našich flexisedel pro koně i pro jezdce.

Robert Baloun - jednatel firmy a držitel výkonostního odznaku ČJF

Robert Baloun – majitel trenérské licence od roku 1992, držitel výkonostního odznaku ČJF

Přestože jsem flexisedlo vyvíjel původně pouze pro sebe a své koně, rozhodl jsem se, že si tento vynález nenechám jen pro sebe. To, co pomohlo mým koním, může pomáhat i jiným. Vsadil jsem všechno na jednu kartu a investoval jsem do začátku výroby flexisedla doslova vše. Proto jsem teď, po téměř dvanácti letech zkušeností velmi rád, že flexisedlo pomáhá mnoha koním i lidem nejen v ježdění, ale i terapeutickým způsobem ozdravně působí na jejich svalstvo a kosti.

Těší mě, že tak mohu díky flexisedlu zkvalitnit život koním i lidem.         Robert Baloun